|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
новини
|
ЕНЕРГЕТИЦИТЕ с нов БРАНШОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР, 2025-2027 НАЦИОНАЛНА ФЕДЕРАЦИЯ на ЕНЕРГЕТИЦИТЕ ЕНЕРГЕТИЦИТЕ с нов БРАНШОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР, сключен на 05 декември 2025 год., в сила от 20 ноември 2025 год. Какво успяхме да надградим? УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ, Приключи поредното Браншово колективно договаряне в енергетиката, относимо към Работниците и Служителите, членове на поделенията на синдикатите, страна по договора в дружествата от дейностите: Атомна енергетика; Третиране на радиоактивни отпадъци; Енергопроизводство, НЕК, Водноелектрически централи, ЕСО, Електроразпределение и продажба на електрическа енергия; Производство и разпределение на топлинна енергия; Електроизграждане, Ремонт и модернизация, ефективно използване на енергийни ресурси, както и други корпоративно, структурно или функционално свързани или сходни със сектора производства и дейности, в местни или чуждестранни юридически лица. както и за индивидуално присъединилите се при изпълнение на условията посочени в БКТД и КТД по места. Така е разписано в чл. 3, ал.1, в съответствие с чл. 57 от Кодекса на труда.
БКТД ВЕЧЕ Е ФАКТ! На 05 декември 2025 год. под договора положиха подписите си : Председателят на Българска браншова камара на енергетиците (ББКЕ) – проф. д-р инж. Валентин Колев и представителните браншови синдикални структури – Национална федерация на енергетиците-КНСБ, представлявана от Георги Петров, - НСФЕБ - КНСБ, представлявана от Марина Стоянова, - Ф „Енергетика“ – Подкрепа, представлявана от Димитър Чалъков и Ф“Атомна енергетика“- Подкрепа, представлявана от Владимир Владимиров. БКТД е в сила от 20 ноември 2025 год. и е със срок на действие от 2 (две) години. Преговорите стартираха на 02 октомври 2025 год. И както на всички преговори страните се стремят да защитят максимално своите интереси. И тези преговори не бяха леки. Но на база добрата аргументация, представена от синдикатите, както и отношението на работодателите, успяхме да покажем, че социалното партньорство в енергийния бранш е на добро ниво и постигнахме по-високи договорености, от действащите в предходния БКТД, чувствително над минималните нива. Това е вторият БКТД подписан с председателя на Българска браншова камара на енергетиците (ББКЕ) – проф. д-р инж. Валентин Колев и считаме, че и при това договаряне намерихме приемливи решения. Браншовият колективен трудов договор 2025-2027 е основа за преговорите в дружествата, база върху която може да се договаря и надгражда, включва като разпоредби минимални нива, свързани с въпросите на трудовите, социални и осигурителни отношения, трудовата заетост, доходите, социалното обслужване, условия на труд, социално партньорство, обезщетения в енергийния бранш. Много предложения бяха направени и от двете структури на КНСБ, искахме договорът да бъде обогатен с нови моменти – дигитализация, изкуствен интелект ………, но отпора за „новото“ беше сериозен. Все пак считаме, че макар и не така както ни се искаше, но бяха включени и част от новите предложения.
|
събития
|
||||||||||||||||||||||||||||
| НФЕ'1992-2026 | ||||||||||||||||||||||||||||||