за нас   актуално   новини   документи      контакти 
 
ЕНЕРГЕТИЦИТЕ с нов БРАНШОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР, 2025-2027

НАЦИОНАЛНА ФЕДЕРАЦИЯ на ЕНЕРГЕТИЦИТЕ

ЕНЕРГЕТИЦИТЕ с нов БРАНШОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР,
2025-2027

сключен на 05 декември 2025 год., в сила от 20 ноември 2025 год.
със срок на действие - две години

Какво успяхме да  надградим?

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

Приключи поредното Браншово колективно договаряне в енергетиката, относимо към Работниците и Служителите, членове на поделенията на синдикатите, страна по договора в дружествата от дейностите: Атомна енергетика; Третиране на радиоактивни отпадъци; Енергопроизводство, НЕК, Водноелектрически централи, ЕСО, Електроразпределение и продажба на електрическа енергия; Производство и разпределение на топлинна енергия; Електроизграждане, Ремонт и модернизация, ефективно използване на енергийни ресурси, както и  други корпоративно, структурно или функционално  свързани или сходни със сектора производства и  дейности, в местни или чуждестранни юридически  лица. както  и за индивидуално присъединилите се при изпълнение на условията посочени в БКТД и КТД по места. Така е разписано в чл. 3, ал.1, в съответствие с чл. 57 от Кодекса на труда.

 

БКТД ВЕЧЕ Е ФАКТ!

На 05 декември 2025 год. под договора положиха подписите си :

Председателят на Българска браншова камара на енергетиците (ББКЕ) – проф. д-р инж. Валентин Колев

и представителните браншови синдикални  структури

Национална федерация на енергетиците-КНСБ, представлявана от Георги Петров,

- НСФЕБ - КНСБ, представлявана от Марина Стоянова

- Ф „Енергетика“ – Подкрепа, представлявана от Димитър Чалъков

и Ф“Атомна енергетика“- Подкрепа, представлявана от Владимир Владимиров.

БКТД е в сила от 20 ноември 2025 год. и е със срок на действие от 2 (две) години.

  Преговорите стартираха на 02 октомври 2025 год. И както на  всички преговори страните се стремят да защитят максимално своите интереси. И тези преговори не   бяха леки.  Но на база  добрата аргументация, представена от синдикатите, както и отношението на работодателите, успяхме да покажем, че социалното партньорство в енергийния бранш е на добро ниво и постигнахме по-високи договорености, от действащите в предходния БКТД, чувствително над минималните нива. Това е вторият БКТД подписан с председателя на Българска браншова камара на енергетиците  (ББКЕ)  –  проф. д-р инж. Валентин Колев и считаме, че и при това договаряне намерихме  приемливи решения.

  Браншовият колективен трудов договор 2025-2027   е основа за преговорите в дружествата, база върху която може да се договаря и надгражда, включва като разпоредби минимални нива, свързани с въпросите на  трудовите, социални и осигурителни отношения, трудовата заетост, доходите, социалното обслужване, условия на труд, социално партньорство, обезщетения в енергийния бранш.

  Много предложения бяха направени и от двете структури на КНСБ, искахме договорът да бъде обогатен с нови моменти – дигитализация, изкуствен интелект ………, но отпора за „новото“ беше сериозен. Все пак считаме, че макар и не така както ни се искаше, но бяха  включени и част от новите предложения.

 

(към целият документ)

 



събития

09.09.2025 | XXII СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ в БЪЛГАРИЯ 04-08 септември 2025 г. - к.к. Албена

09.09.2024 | XXI СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

14.09.2023 | XX СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

12.09.2022 | XIX СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

14.09.2021 | XVIII СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ

16.09.2019 | XVII СПАРТАКИАДА НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ

НФЕ'1992-2026